Poletka doświadczalne 2024 r.
W 2024 roku platforma z doświadczeniami mieszańców kukurydzy została założona 23 kwietnia w HZZ Osowa Sień ( woj.lubuskie) na wybranym fragmencie pola o długości 135 m obejmującym „ w poprzek’’ 3 klasy gleb począwszy od IV a przez IV b do V włącznie (mapka)
Na szerokości 132 m wysiano 22 poletka (8-o rzędowe) z 16 mieszańcami z czego 2 mieszańce - EUROBOSS oraz RGT BONIFOXX- wysiano w 4 różnych gęstościach siewu. Wśród 16 mieszańców, 5 jest o profilu użytkowania kiszonkowego a pozostałe 11, użytkowania na ziarno. Standardowo zastosowano jednakową normę wysiewu nasion w ilości 85 000 sztuk która następnie została wyregulowana (pojedynkowanie roślin w fazie4-6 liści na 2 sąsiadujących rzędach pojedynczego mieszańca do pożądanej obsady roślin tj. 73 950 roślin (czyli 120 roślin na pow. 16,32m2 - zgodnie z metodyką COBORU). Mieszańce EUROBOSS oraz RGT BONIFOXX– poza „standardową ‘’ obsadą na jednym poletku, na pozostałych trzech (na każdej z klas gleb) zostały wyregulowane do mniejszej i większej obsady od standardowej celem uchwycenia optymalnej obsady roślin na każdej klasie gleby. Tym samym, do celów obserwacyjnych zostało wyznaczonych 66 poletek (22 * 3 klasy gleby) w dość prowokacyjnych warunkach glebowych. Jednak takie warunki glebowe oraz ich zmienność są jednak najbardziej typowe dla uprawy kukurydzy, szczególnie w użytkowaniu na kiszonkę. Z kolei dla odmian ziarnowych takie testy są wyznacznikiem ich możliwej przydatności – lub nie - do uprawy na konkretnej klasie gleb lekkiej co ma kolosalne znaczenie w ocenie ryzyka uprawy danego mieszańca kukurydzy i zwiększania bezpieczeństwa uprawy a tym samym zmniejszania ryzyka gospodarowania.
Tak jak w ubiegłych latach , prowadzone dotychczas obserwacje i szczegółowa ocena parametru dotyczyły:
- wartości somatycznej nasion której wyrazem było tempo wschodów młodych siewek do fazy 3 liścia
- tolerancji na chłody
- tolerancji na ploniarkę
- fazy kwitnienia tj. pojawienia się znamion o długości min.2,5 cm na min. 50% roślin na poletku (czyli przynajmniej 60 sztukach przy standardowej obsadzie) i ich „czasu” od wyrzucenia wiechy
PROTOGYNIA
Porównanie fazy kwitnienia Euroboss do wzorca. 75% roślin ma rozwinięte znamiona (min. 2.5 cm) w stosunku do brak znamion w odmianie wzorcowej ! Zjawisko protogynii w Euroboss - pojawienie się znamion zsynchronizowane w pełni a nawet nieco wcześniej niż wiechy - bardzo mocno zwiększa prawdopodobieństwo pełnego zapłodnienia komórek jajowych a tym samym zaziarnienia kolb. Cecha bardzo pożądana przy możliwym deficycie wody tj. na glebach lekkich lub przy dłuższym braku opadów w okresie okolokwitnieniowym kukurydzy tj. czerwiec/lipiec
POCZĄTEK KWITNIENIA
Długość Znamion zaliczana do uznania roślin kukurydzy rozpoczynających kwitnienie. Jeśli 50% roślin spełnia ten warunek to oznacza że kukurydza jest w początku kwitnienia.
Kwitnienie RGT BONIFOXX
RGT Bonifoxx - początek kwitnienia u 72% roślin! Mieszaniec wzorcowy na grys - 10% roślin w początku kwitnienia. Gleba klasy IV a. Bonifoxx bezpieczniejszy !
Kwitnienie DIGITAL
Digital w 82% roślin wykazuje początek kwitnienia a mieszaniec wzorcowy na grys jedynie w 10%. Gleba klasy IV a. FAO odmiany wzorcowej wg hodowcy to 240 - tak samo jak Digital i RGT Bonifoxx. Obydwie mają więc lepszą synchronizację znamionowania i wiechowania co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo uprawy w warunkach deficytu wody w okresie okolokwitnieniowym !
Wartość somatyczna nasion
Wigor początkowy roślin