Doświadczalnictwo - Farmko

Podstawowym narzędziem obserwacji i oceny mieszańców kukurydzy jeszcze pod kodami hodowlanymi, nie komercjalizowanych, w zestawieniu z mieszańcami nowo zarejestrowanymi i już wprowadzonymi na rynek jak też znajdującymi się w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju rynkowego były i są doświadczenia własne.

Jednakże od 2021 roku, kiedy FARMKO miało możliwość zgłaszania mieszańców kukurydzy do doświadczeń rozpoznawczych prowadzonych przez COBORU we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy, wiele obserwacji zostało poczynionych także w stacjach doświadczalnych. W znakomity sposób uzupełnia to wiedzę wynikającą z porównania mieszańców w różnych warunkach środowiskowych Polski wg tej samej technologii. Szczególne znaczenie miało to wiosną 2021 roku w warunkach przeciągających się silnych chłodów od siewu do końca maja. W tym też okresie przeprowadzono lustracje ponad 1000 poletek w 20 stacjach na terenie całego kraju. Niewątpliwą zaletą tych obserwacji był fakt, że nasiona przekazywane COBORU do doświadczeń były  (i są) niezaprawione a zaprawianie jedynie - i tym samym- fungicydem następowało w COBORU. Tym sposobem można było zaobserwować różnice pomiędzy mieszańcami w tolerancji na chłody co wynikało bezpośrednio z genetyki mieszańca. Należy zwrócić uwagę, że do doświadczeń demonstracyjnych, często używa się nasion, które dodatkowo (poza fungicydem) zaprawione są biostymulatorami, z dodatkiem mikronawozów, a także z insektycydem, czyli w najwyższej wersji „wyposażenia’’, która może w różnym stopniu zniwelować niekorzystny wpływ środowiska na rośliny. W handlu za taką wersję zaprawiania nasion należy zapłacić dużo więcej niż za wersję podstawową (z fungicydem), przez co decyduje się na nią zdecydowana mniejszość rolników.

Rolnik może być więc narażony na pewien dysonans poznawczy porównując odmiany z własnych pól do tego, co widział na poletkach.

 

 

 

Zakładanie poletek

zakladanie poletek
Zakładanie poletek

 

Poletka z mieszańcami kukurydzy założono w HZZ Osowa Sień  (woj. lubuskie) w gospodarstwie Konradowo. Siew nastąpił 26 kwietnia br. siewnikiem punktowym 8-o rzędowym Monosem a zasadniczym czynnikiem zmienności jest klasa gleby. Siew nasion w jednym przejeździe o długości 200m obejmował glebę klasy IVa oraz V. Zastosowano jednakową normę wysiewu która następnie została wyregulowana do pożądanej obsady roślin na każdej klasie gleby w wyznaczonych poletkach o pow.16,32m2 (2 rzędy na długości 10,88 cm - wg metodyki COBORU). 10 mieszańców kukurydzy na ziarno (w tym odmiana wzorcowa) na glebie IVa rośnie w obsadzie 77 800 roślin/ha a na glebie klasy V w obsadzie 76 600 roślin/ha. Kolejny mieszaniec na ziarno – RGT Bonifoxx – rośnie w 4 wariantach obsady roślin na każdej z w/w klas gleby począwszy od obsady 65 000 roslin/ha do 82 100 roślin/ha. Podobnie, w 4 wariantach obsady roślin, rosną 3 mieszańce kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę: SM Kurant, DS 1891B oraz Euroboss poczynając od gęstości 66 000 roślin/ha a kończąc na 80 300 roslin/ha.
Założono więc 50 poletek po 25 na każdej z klas gleb, przy czym odmiana wzorcowa Plantus wysiana była na 2 poletkach w każdej serii glebowej.
Prowadzone dotychczas obserwacje dotyczyły:

  • wartości somatycznej nasion której wyrazem było tempo wschodów młodych siewek do fazy 3 liścia
  • tolerancji na chłody
  • tolerancji na ploniarkę
  • fazy kwitnienia tj. pojawienia się wiech oraz znamion

 

 

Etap 2

nasiona
Przy okazji można stwierdzić jakość zaprawiania nasion oraz ustalić normę wysiewu

 

gestosc
...następnie skontrolować prawidłową głębokość nasion oraz odległości między nimi...

 

Etap 3

kontrola kielkowania
Kontrola kiełkowania

 

ustalanie poletek
Wyznaczanie poletek do zbioru

 

 

Poletka doświadczalne 2024 r.

mapka poletka

W 2024 roku platforma z doświadczeniami mieszańców kukurydzy została założona w HZZ Osowa Sień w Gospodarstwie Jędrzychowice na wybranym fragmencie pola obejmującym 3 klasy gleb począwszy od IVa przez IVb do V włącznie.

Na długości 136 m założono 22 poletka z 16 odmianami z czego 2 odmiany wysiano w 4 normach gęstości siewu a 3 stanowiły wzorzec do porównań. Tym samym na platformie do celów obserwacyjnych zostało wyznaczonych 66 poletek (22 * 3 klasy gleby)

 

siew2024 3